Domů / Novinky / Novinky z oboru / Co je lepší, PVC nebo PU kůže? Průvodce pro pohovky, auta, tašky a boty

Co je lepší, PVC nebo PU kůže? Průvodce pro pohovky, auta, tašky a boty

Oct 09, 2026 ------ Novinky z oboru

Krátká odpověď: Rozhodují čtyři otázky

Před porovnáním datových listů si odpovězte na tyto čtyři otázky o konečném produktu. Řeší debatu o PVC versus PU rychleji než jakákoli tabulka specifikací – a ve většině komerčních aplikací ukazují na správně specifikované PVC.

  1. Jaký je dominantní mechanismus opotřebení? Tření, otěr, opakované stírání, vlhkost a působení plamene upřednostňují PVC. PU může nabídnout ostří ve velmi nízké teplotě flex a ultra měkký dotek, ale tato hrana musí být zvážena proti riziku hydrolýzy.
  2. Co se dotýká povrchu? Opalovací krém, pot, dezinfekce a mastné potraviny jsou rutinní problémy. PVC s nízkou migrací s ochranným vrchním nátěrem dobře odolává každodennímu čištění. Dezinfekční prostředky na bázi alkoholu a některá rozpouštědla mohou napadat určité PU vrchní nátěry.
  3. Jak důležitý je dotyk? PU se může zdát měkčí během prvních deseti sekund, ale PVC může být napěněno, povrchově upraveno a vyraženo, aby bylo měkké na dotek a zároveň si zachovalo lepší podporu, stálost tvaru a čistitelnost.
  4. Jaká je cena výměny? Správně specifikovaná role PVC často přináší nižší náklady na rok provozu, protože nehydrolyzuje, snáší čisticí prostředky a drží embosování. Levný PU může selhat rychleji v horkých a vlhkých podmínkách.

Pokud se jedná o vysoce frekventovaný, stíraný povrch v kontrolovaném vnitřním klimatu, je PVC obvykle racionální volbou. Pokud je aplikace ultralehká, měkká na dotek, prodyšná nebo s nízkým zápachem, lze zvážit použití PU. Vše ostatní by mělo být vyjednáno s PVC jako výchozím měřítkem, nikoli jako nouzový rozpočet.

Co vlastně PVC a PU kůže jsou

Oba materiály jsou potažené látky, nikoli kůže. Označení „kůže“ v kategorii syntetických látek popisuje polymerový povlak spojený s textilním podkladem. To je důvod, proč se dva válečky se stejným názvem mohou chovat zcela odlišně: polymer, změkčovadlo nebo polyol, podložka a proces potahování, to vše změní výsledek.

PVC umělá kůže

PVC umělá kůže is built from polyvinyl chloride resin, softened with plasticisers such as DINP, DOTP or DIDP, then blended with calcium carbonate fillers, heat stabilisers and pigments. The paste is coated onto a knitted polyester or cotton backing, and often expanded into a foam layer to create a soft hand feel. Typical commercial constructions weigh between 480 and 900 g/m² and run from 0.5 mm to 1.5 mm thick. The plasticiser content, often 25 to 35 percent of the compound, is the single biggest variable in quality. A properly formulated PVC can be low-migration, cold-flexible, flame-retardant, low-odour and highly cleanable. Budget PVC problems usually come from low-grade plasticiser and excessive filler, not from PVC chemistry itself.

PU umělá kůže

PU umělá kůže uses polyurethane resin rather than PVC. The polymer can be built on polyester polyol, polyether polyol or polycarbonate polyol, and that choice determines hydrolysis resistance. Most PU is produced by transfer coating: the resin is cast onto release paper, dried, then laminated to a knit or woven backing, which allows fine grain reproduction. Microfiber PU goes further and impregnates a three-dimensional nonwoven bundle to imitate the fibre structure of real leather. PU coatings normally weigh 300 to 650 g/m², which matters for weight-sensitive products such as luggage and footwear. However, lighter weight often means a thinner coating, and standard polyester PU remains vulnerable to hydrolysis in hot, humid service. Solvent-based PU also carries its own emissions profile. A more detailed technical breakdown of the two chemistries is available in our comparison of the rozdíly mezi umělou kůží z PVC a umělou kůží z PU .

PVC vs PU kůže: Srovnání vedle sebe

Níže uvedená tabulka odráží typické komerční rozsahy z běžných výrobních sérií. Zacházejte s čísly jako s výchozím bodem pro specifikaci, nikoli jako s univerzálními konstantami. Dobře formulovaný PVC může překonat špatně formulovaný PU na několika řadách najednou a PVC zůstává stabilnější volbou ve vlhkých, stíracích a nehořlavých aplikacích.

Typické komerční hodnoty pro povrstvenou syntetickou kůži; skutečný výkon se liší podle složení, podkladu, tloušťky a povrchové úpravy.
Majetek PVC umělá kůže PU umělá kůže
Základní chemie PVC pryskyřice, změkčovadlo bez omezení, plnivo CaCO3, stabilizátory Polyuretanová pryskyřice, polyester, polyether nebo polykarbonát polyol
Typická hmotnost 480 až 900 g/m² 300 až 650 g/m²
Pocit ruky Nastavitelné od pevné po měkkou na dotek pěněním a konečnou úpravou; drží hlubokou ražbu Zpočátku měkké a teplé, ale často tenčí a méně podpůrné
Oděr, Martindale ISO 12947 standardně 25 000 až 60 000 cyklů; stupně smlouvy mohou dosáhnout 80 000 až 150 000 40 000 až 150 000 cyklů, vyšší u mikrovlákna, ale může klesnout po stárnutí vlhkostí
Flex při nízké teplotě, ISO 5402 Může být formulován pro -20 °C nebo nižší se správným změkčovadlem Dobrá ohebnost při nízkých teplotách s polykarbonátovými třídami, ale platí kompromisy v ceně a hydrolýze
Horké a vlhké stárnutí Nehydrolyzuje; Třídy změkčovadel s nízkou migrací zůstávají stabilní Polyester-polyolové druhy mohou hydrolyzovat nad 70 °C a 90 % RH
Chování plamene Ve své podstatě samozhášecí; dostupné přípravky s nízkou kouřivostí Snáze hoří, vyžaduje přidání retardérů hoření, může odkapávat
Prodyšnost Pevné PVC je nízké, ale mikroperforované a pěnové PVC zvyšuje pohodlí Vyšší, zejména mikrovlákno, ale často s nižší pevností a rizikem hydrolýzy
Tolerance čištění Vynikající s neutrálními detergenty, vodou a běžnými dezinfekčními prostředky Dobré, ale některé vrchní nátěry jsou citlivé na alkohol
Cenový index 100 (základní hodnota) 120 až 180 v závislosti na polyolu a procesu
Nejlépe se hodí Vysoce frekventované, stíratelné, vlhké, nehořlavé, automobilové, nábytkové, fitness a nástěnné povrchy Na dotek kritické, ultralehké, prodyšné povrchy s nízkým zápachem

Odolnost: Oděr, ohyb a to, co skutečně zabíjí každý materiál

Argumenty trvanlivosti se obvykle pokazí, protože lidé porovnávají nesprávný způsob selhání. PVC zřídka zemře oděrem; když selže, je to obvykle proto, že levná formulace použila příliš mnoho plniva nebo nesprávné změkčovadlo. S plastifikátorem s nízkou migrací a ochranným vrchním nátěrem si PVC může zachovat celistvost povrchu po celá léta. PU zřídka zemře ztrátou změkčovadla; odumírá hydrolýzou nebo vrchním nátěrem, který se nemůže opakovaně ohýbat.

Odolnost proti oděru

Na soupravě Martindale dobře postavené čalounění z PVC běžně vydrží 25 000 až 60 000 cyklů před viditelnou změnou povrchu, což je dost pro smluvní nábytek, školní sedadla a výplně dveří vozidel. Smluvní PVC může dosáhnout 80 000 až 150 000 cyklů. PU, zejména mikrovlákno PU, často překračuje 100 000 cyklů za sucha, ale jeho výhoda se zužuje nebo obrací po stárnutí za tepla a vlhkosti. Pokud aplikace zahrnuje neustálý kluzný kontakt plus čištění a vlhkost, PVC zůstává předvídatelnější specifikací.

Únava ohybu a prasklina za studena

Flexometry ohýbají pás materiálu pod pevným úhlem, dokud nepraskne. Flexibilní PVC se středním změkčovadlem může dosáhnout 50 000 až 150 000 cyklů při pokojové teplotě. Nízkoteplotní výkon závisí na volbě změkčovadla, nikoli na PVC jako skupině; správně formulované PVC zvládne manipulaci se studeným klimatem. PU na bázi polykarbonátu zvládá ohyb za studena znatelně lépe, ale stojí to víc a stále s sebou nese riziko hydrolýzy v horkých a vlhkých podmínkách.

Hydrolýza a vlhké stárnutí

Toto je Achillova pata PU. Standardní polyester-polyolový PU skladovaný nebo používaný nad zhruba 70 °C a 90% relativní vlhkostí se může rozpadnout na esterové vazbě a vytvořit lepivý křídový povrch, který se odlupuje od podkladu. Polyetherové a polykarbonátové polyoly dramaticky zlepšují odolnost, ale jsou dražší. PVC nehydrolyzuje. Pokud se váš produkt přepravuje přes tropické přístavy, je umístěn v horkém kontejneru nebo pracuje v prostředí páry, je bezpečnější výchozí nastavení před schválením vzorku PVC se změkčovadlem s nízkou migrací.

Pevnost v oděru zachována po pěti letech v horkých a vlhkých podmínkách

100 % 75 % 50 % 25 % 0% Rok 0 Rok 1 ročník 2 ročník 3 ročník 4 ročník 5
PVC, změkčovadlo s nízkou migrací PU, standardní polyester polyol

Ilustrativní trend založený na typických výnosech polí; PVC s nízkou migrací udržuje integritu povrchu déle ve vlhkém teple, zatímco standardní polyesterový PU ztrácí pevnost rychleji, jakmile začne hydrolýza.

Cena: Jednotková cena není číslo, na kterém záleží

Cenová nabídka za metr je nejméně užitečná hodnota nákladů v projektu syntetické kůže. Důležité jsou náklady na rok služby a toto číslo zahrnuje náhradní práci, přepravu druhé zásilky a poškození pověsti vadného povrchu.

Vezměte si projekt pohostinských sedadel se 100 m² viditelného čalounění. Standardní PVC za 6,20 USD za metr stojí 620 USD za první krytinu. Standardní samozhášecí PVC za 7,80 USD stojí 780 USD. Potažený PU za 9,40 USD stojí 940 USD a PU z mikrovlákna za 12,00 USD stojí 1 200 USD. Pokud je standardní PVC specifikováno se změkčovadlem s nízkou migrací a běžným čištěním, může sloužit pět let. PVC třídy FR může dosáhnout osmi let. Potažený PU ve vlhkém provozním prostředí může vyžadovat obnovu za rok tři. Žebříček pak jednoznačně upřednostňuje PVC z hlediska celkových nákladů.

Pětileté celkové náklady na 100 m² čalounění s reálnými předpoklady výměny

PVC, standardní
620 USD
PVC, smluvní jakost FR
780 USD
PU, potaženo
1 504 USD
PU, mikrovlákno
1 200 USD

Bary se zvýšily na maximum 2 200 USD. Předpokládá se, že PVC standardní a FR třídy vydrží pět let při běžném čištění; Předpokládá se, že PU povlak potřebuje jednu obnovu za rok tři ve vlhkém provozním prostředí; Předpokládá se, že mikrovlákno PU za kontrolovaných podmínek vydrží pět let. Práce, doprava a prostoje se odhadují na 60 % nákladů na materiál na jedno využití.

Pocit, pohodlí a prodyšnost

Dotyk je často prezentován jako nejjasnější výhoda PU, ale mezera je užší, než naznačují vzorníky. Polyuretanové vrchní nátěry mohou být formulovány tak, aby byly suché, voskové nebo hedvábné, a proces přenosového nátěru reprodukuje jemné detaily. PVC může být také vypěněno, povrchově upraveno a raženo, aby poskytlo měkký, teplý pocit na ruce. Rozdíl je v tom, že PVC si obecně zachovává lepší podporu, tvarovou stálost a čistitelnost, zatímco měkkost PU může přijít s tenčím povlakem a vyšším rizikem hydrolýzy.

Prodyšnost má podobný vzorec. Pevný povlak z PVC blokuje páru téměř úplně, takže sedadlo z PVC může být po dvaceti minutách kontaktu vlhké. Mikroperforované a pěnové PVC zlepšuje proudění vzduchu a pohodlí. PU, a zejména mikrovlákno PU, umožňuje určitý přenos vlhkosti, protože polymerní struktura je otevřenější. Ani jeden materiál se nevyrovná pravé kůži, ale dobré pěnové nebo mikroperforované PVC je praktickou a odolnou možností pro většinu sedacích a nástěnných projektů.

Hmotnost je třetím faktorem pohodlí. PU při 350 g/m² ušetří zhruba 200 až 300 gramů na metr čtvereční ve srovnání se srovnatelným PVC. Na 22palcovém příručním kufru je to významný rozdíl při přepravě a manipulaci a v obuvi mění způsob, jakým se bota během prvního týdne rozbije. Pro většinu aplikací v oblasti čalounění, automobilového průmyslu, fitness a obkladů stěn však více než úspora hmotnosti záleží na extra podpoře a odolnosti PVC.

Chemická shoda, zápach a kvalita vnitřního vzduchu

Compliance je oblast, kde se levný materiál tiše stává drahým. Dvě syntetické kůže mohou ve vzorníku vypadat stejně a sedět na opačných stranách předpisu. Moderní PVC je plně schopno splnit požadavky omezeného trhu, pokud je zvolen správný systém změkčovadla a vrchního nátěru.

PVC: neomezená změkčovadla a systémy s nízkou migrací

Omezené ftaláty, jako jsou DEHP, DBP, BBP a DIBP, jsou omezeny podle položky 51 přílohy XVII REACH pro výrobky na evropském trhu a podobná omezení platí pro výrobky pro děti v Severní Americe. Vyhovující výroba PVC používá neomezená změkčovadla, jako je DINP nebo DOTP. Třídy PVC s nízkou migrací a nízkým obsahem VOC jsou k dispozici také pro automobilový průmysl, nábytek a interiérové ​​dekorace. PVC je ze své podstaty samozhášecí a formulace s nízkou kouřivostí mohou splnit náročné limity hustoty kouře a toxicity. To je velká výhoda v MHD, smluvním nábytku a fitness vybavení.

PU: zbytky rozpouštědel a zápach

Výroba PU na bázi rozpouštědel může zanechat zbytky dimethylformamidu nebo toluenu, pokud fáze sušení a praní nejsou řádně kontrolovány. PU systémy na vodní bázi a bez rozpouštědel toto riziko do značné míry odstraňují a také znatelně snižují zápach. U utěsněných interiérů, jako jsou kabiny automobilů, jsou standardními kritérii přijatelnosti testy kvality vzduchu v interiéru vozidla, jako je VDA 270 pro zápach a DIN 75201 pro zamlžování, a PU je u obou posuzován stejně přísně jako PVC. PU také obecně potřebuje přidané retardéry hoření, které mohou představovat vlastní problémy se zápachem a emisemi.

Sdílené požadavky

Ať už si vyberete jakýkoli polymer, očekávejte, že poskytnete důkazy o omezených aminech v azobarvivech, těžkých kovech, celkových těkavých organických sloučeninách a na některých trzích polycyklických aromatických uhlovodících. Textilní ekoznačky zůstávají nejrychlejším způsobem, jak dokázat, že celá konstrukce, nejen povlak, splňuje uznávanou hranici.

Aplikace po aplikaci: Kde vítězí každý materiál

Debata se vyřeší mnohem rychleji, když je aplikována na konkrétní produkt. Níže je uvedeno šest kategorií, ve kterých je výběr nejčastěji zpochybňován při skutečných nákupních rozhodnutích. Ve většině z nich je PVC bezpečnější první specifikací.

Automobilové interiéry

Kabiny vozidel vyžadují odolnost proti oděru, barevnou stálost při otěru, nízké zamlžování a chování při plameni. PVC dominuje dveřním panelům, spodním přístrojovým panelům a mnoha polštářům sedadel, protože se hluboce razí, snáší čisticí prostředky a samozháše. Systémy změkčovadel s nízkou mírou zamlžování řeší zamlžování čelního skla. PU vítězí na volantech, stropních površích a některých prémiových površích sedadel, kde záleží na měkkém dotyku a nízkém lesku. Praktickým kompromisem používaným mnoha programy je PVC na vysoce opotřebitelných spodních plochách a kontaktních plochách, přičemž PU pouze tam, kde je jeho výhoda na dotek zásadní.

High Wear-Resistant PVC Car Interior Leather Kůže interiéru auta z PVC s vysokou odolností proti opotřebení Kůže pro interiéry automobilů z PVC s vysokou odolností proti opotřebení je vysoce výkonná tkanina určená pro interiéry automobilů, vhodná pro různé materiály pro dekoraci interiéru, jako jsou c... Zobrazit produkt →

Sedací soupravy a čalouněný nábytek

Domácnostem s malými dětmi se obecně lépe daří PVC, které setře rozlitou šťávu a lze jej otřít vlhkým hadříkem, aniž by změnilo barvu. Domácnosti nakupující na pohodlí mohou preferovat PU, protože PU pohovka je v chladné místnosti teplejší. Nepozorovaná je migrace změkčovadla na nekvalitní PVC, kde se obal přilepí k sobě a nabírá barvivo z čehokoli, čeho se během skladování dotkne. Hledejte kompatibilní vrchní nátěr s nízkou migrací a uvedený výsledek testu migrace. Se správným složením je PVC volbou pro rodiny s delší životností.

Soft-Touch Anti-Stain Faux Leather for Sofas Umělá kůže Soft-Touch proti skvrnám na pohovky Naše umělá kůže Soft-Touch proti skvrnám na pohovky je vyrobena z vysoce kvalitní PVC/PU kůže, která se může pochlubit jemnou, měkkou povrchovou strukturou, přírodní strukturou a pohodlným... Zobrazit produkt →

Pro kupující, kteří sestavují kompletní čalounický program, náš řada pohovek ze syntetické kůže pokrývá jak měkké, tak i odolné PVC konstrukce ve stejných barevných standardech, což zabraňuje nesouladu odstínů, který se objevuje, když PVC a PU pocházejí od různých dodavatelů.

Tašky a zavazadla

Zavazadla jsou záležitostí hmotnosti a lehčí potah PU poskytuje výhodu na kabinových zavazadlech a vozících s měkkými stranami. PVC si zachovává silnější výhodu tam, kde je vyžadována odolnost, vodotěsnost, vysokofrekvenční svařování a silný reliéfní povrch, jako je krokodýlí zrno. PVC také lépe odolává oděru a oděru, když je pouzdro taženo po letištních podlahách. Pro většinu zavazadel pro těžké použití zůstává PVC robustnější specifikací.

Obuv

Svršek obuvi žije neustálým ohýbáním a vlhkostí. PU, zejména třídy na bázi polykarbonátu, dobře zvládá únavu z ohybu a praskání za studena, a proto je mnoho svršků střední třídy PU. PVC se častěji objevuje v podšívkách, dětských sandálech a nepromokavých holínkách, kde je jeho nízká propustnost vodních par, snadné svařování a čistitelnost skutečně výhodami. Pro voděodolnou a snadno čistitelnou obuv je PVC často lepší technickou volbou.

Fitness vybavení

Jde o překvapivě vyrovnanou kategorii. Lavice a podložky jsou vystaveny potu, tělesnému oleji a opakovanému stlačení a omyvatelný povrch PVC a vlastní odolnost proti ohni jsou atraktivní. Vyberte si druh PVC s ochranným vrchním nátěrem a změkčovadlem s nízkou migrací, aby odolal extrakci soli a opalovacího krému. PU s ochranným vrchním nátěrem tomu lépe odolává v některých suchých prostředích, ale potřebuje dodatečný balíček zpomalující hoření, aby prošel bezpečnostními testy, které pojišťovny stále více vyžadují. Pro rušné tělocvičny je PVC obvykle odolnějším a vyhovujícím výchozím bodem.

Sweat-Proof Fire-Retardant Faux Leather for Fitness Equipment Umělá kůže odolná proti potu pro fitness vybavení Ohnivzdorná umělá kůže odolná proti potu je navržena speciálně pro fitness zařízení. Je trvanlivý a odolný proti opotřebení, udržuje hladký, bez prasklin a puchýřů... Zobrazit produkt →

Vnitřní dekorace a obklady stěn

Nástěnné panely a měkké obklady stěn jsou řízeny zápachem a kvalitou vnitřního vzduchu spíše než otěrem. Nižší obsah změkčovadel PU a nižší profil zápachu jej činí výchozím v některých projektech s nízkým zápachem, zatímco PVC zůstává konkurenceschopné v oblastech s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny a servisní chodby, kde odolnost proti plísním a čistitelnost převyšují pocit. Třídy PVC s nízkým zápachem a nízkým obsahem VOC nyní uzavírají velkou část pachové mezery, díky čemuž je PVC všestrannější a odolnější volbou pro většinu smluvních interiérů.

Jak specifikovat materiál, aniž byste se spálili

Většina stížností, které se dostanou k dodavateli, lze vysledovat ke specifikaci, která nikdy neuváděla kritickou vlastnost. Jediná stránka kritérií přijetí zabrání téměř všem. Níže uvedený kontrolní seznam pokrývá hodnoty, které ve skutečnosti způsobují spory.

Minimální kritéria přijetí, která je třeba písemně odsouhlasit před vystavením objednávky.
Parametr Typický požadavek Proč na tom záleží
Celková hmotnost Uvedené gramy na metr čtvereční, tolerance plus nebo mínus 5 % Nízká hmotnost může znamenat méně povlaku nebo více plniva; potvrdit obsah polymeru
Tloušťka Uvedené milimetry, tolerance plus minus 0,05 mm Ovlivňuje životnost, svařování a šití
Šířka a délka role 137 nebo 142 cm, tolerance plus minus 1 %, jmenovitá 50 m role Krátké role zvyšují odpad při řezání a jednotkové náklady
Oděr Minimální cykly Martindale pro zamýšlené použití Jediný nejlepší proxy pro životnost povrchu
Flex a studený crack Minimální cykly při nejnižší očekávané provozní teplotě Zabraňuje praskání během zimní přepravy
Stálost barvy při otěru Mokré a suché hodnocení souhlasilo s referenčním vzorníkem Zabraňuje přenosu barviv na oblečení a bílé čalounění
Typ změkčovadla nebo polyolu Pojmenováno písemně; pro PVC, uveďte neomezené změkčovadlo a migrační stupeň Určuje poddajnost, odolnost vůči zápachu a hydrolýze
Výkon plamene Pojmenovaná zkušební metoda a práh pro úspěšné složení Kritéria přijetí se liší podle trhu a odvětví
Zápach a emise Hodnocení zápachu a limit VOC, pokud je produkt uzavřen Rozhodující pro kabiny vozidel a uzavřený nábytek

Dva další zvyky oddělují zkušené kupující od všech ostatních. Nejprve vždy schvalte výrobní vzorek ze skutečné linky, na které bude probíhat vaše zakázka, nikoli laboratorní vzorek, protože dávkování změkčovadla a teploty pece mezi linkami kolísají. Zadruhé, uschovejte zapečetěnou a datovanou uchovanou referenci schváleného vzorku, protože spory o barvě a omaku rukou po šesti měsících nelze bez nich urovnat.

Pět mýtů, které stojí kupující peníze

  • "PU je vždy šetrnější k životnímu prostředí." PU na bázi rozpouštědel může mít vyšší emisní profil než moderní PVC s nízkou migrací. Odpověď určuje proces a výběr změkčovadla nebo polyolu, nikoli tři písmena na etiketě.
  • "PVC je levnější, takže je to pouze možnost rozpočtu." Levné PVC je možnost rozpočtu. Standardní nehořlavé PVC s nízkou migrací často stojí více na metr než základní PU a stále to může být lepší nákup, protože vydrží déle a odolává vlhkosti.
  • "PU nikdy nepraská." Standardní polyesterový PU může hydrolyzovat v horkých a vlhkých podmínkách a praskat hůře než PVC. Rozhodujícím faktorem je typ polyolu.
  • "Syntetická kůže znamená PVC." PVC i PU jsou syntetické. Tento termín nevypovídá nic o chemii, a proto by měl být vždy vyžadován datový list.
  • "Prodyšný znamená voděodolný." Mikroperforace zlepšuje pohyb vzduchu, ale také vytváří cestu pro kapalinu. Pokud musí produkt odolat rozlití, specifikujte místo toho pevný PVC povlak.

Často kladené otázky

Je PU kůže dražší než PVC kůže?

Obvykle ano. Při srovnatelné tloušťce má PU obvykle 20 až 80 procent cenové přirážky, protože polyuretanová pryskyřice stojí více než směs PVC a proces přenosového potahu je pomalejší. Prémiové se zužuje, když je PVC vyhovující, málo migrační a zpomalující hoření.

Která vydrží déle?

Záleží na režimu selhání, kterému jste vystaveni. V suchém, abrazivním, stíraném prostředí PVC často vydrží déle. V horkém, vlhkém a pružném prostředí může správně specifikovaný PU, zejména na bázi polykarbonátu nebo polyetheru, překonat standardní PVC. PVC však nehydrolyzuje, takže PVC s nízkou migrací je bezpečnější volbou s dlouhou životností ve vlhkých, tropických aplikacích a aplikacích náročných na čištění.

Je PU kůže dostatečně prodyšná, aby na ní seděla hodiny?

Je lepší než pevné PVC, ale stále daleko za pravou kůží nebo tkanou látkou. Pokud je prioritou prodyšnost, je možné použít mikrovlákno PU s mikroperforací, ale pěnové nebo mikroperforované PVC může také zlepšit pohodlí při zachování trvanlivosti a čistitelnosti PVC.

Lze PVC kůži použít v interiérech aut?

Ano, a je široce používán na dveřních panelech, spodním obložení a sedadlech. Omezení jsou zamlžování, migrace změkčovadla a toxicita kouře, to vše lze zvládnout pomocí správného systému změkčovadla a vrchního nátěru s nízkou mlžením.

Obsahuje PVC kůže omezené množství ftalátů?

Nemělo by tomu tak být, pokud se prodává na regulovaných trzích. Vyhovující výroba používá neomezená změkčovadla, jako je DINP nebo DOTP, a to musí být potvrzeno písemně protokoly o zkouškách, nikoli odvozeno ze slova „eco“ na vzorkové kartě.

Je mikrovlákno PU stejné jako PU kůže?

Mikrovlákno PU je podmnožinou PU kůže. Chemické složení povlaku je podobné, ale podkladem je spíše trojrozměrná netkaná textilie z mikrovlákna než pletenina, což poskytuje vyšší strop oděru, měkčí pocit z ruky a lepší prostup vlhkosti. Stále s sebou nese riziko hydrolýzy, pokud není specifikován polyether nebo polykarbonát polyol.

Jaký materiál je lepší pro vlhké klima?

PVC s nízkou migrací je obecně bezpečnější při konstantní vlhkosti, protože nehydrolyzuje. Je-li požadován PU pro pocit, specifikujte polyether nebo polykarbonát polyol a potvrďte výsledky testu hydrolýzy.

Co je lepší pro dětský nábytek?

PVC se snadněji čistí a hůře se poškozuje, ale musí být certifikováno bez obsahu ftalátů a těžkých kovů. Pro hmatový zážitek se někdy volí měkký PU odolný proti skvrnám, i když to stojí více a lehce se snadněji špiní. Pro většinu rodin je praktičtější volbou vyhovující PVC s vrchním nátěrem s nízkou migrací.

Pokud vážíte PVC proti PU pro konkrétní produkt, nejrychlejší cestou k rozhodnutí je sada srovnávacích vzorků spíše než delší datový list. Zašlete nám aplikaci, očekávanou životnost, cílový trh a poruchu, které se nejvíce obáváte, a my přiřadíme třídu PVC a třídu PU na stejném podkladu, barevném standardu a tloušťce, abyste mohli provádět skutečné testy švů, svarů, oděru a ohybu na stejných výchozích bodech. Ve většině případů bude vzorek PVC splňovat zadání s lepšími celkovými náklady, lepší odolností proti vlhkosti a snadnějším čištěním. Toto srovnání trvá asi dva týdny a definitivně vyřeší spor, protože do té doby je rozhodnutí založeno na vaší vlastní výrobní úrovni spíše než na obecném pravidle, které nikdy neplatilo pro každou aplikaci.

Novinky